Łuszczyca

objawy łuszczycy

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną o wieloczynnikowym charakterze, która atakuje skórę i paznokcie i często towarzyszy jej patologia narządu ruchu.

Jeśli niepokoją Cię czerwone, suche plamy o różnym kształcie i wielkości na skórze, które są łuszczące się i swędzą, umów się na wizytę u dermatologa.

Nasi lekarze leczą łuszczycę metodą zintegrowaną – stosując zarówno lecznicze metody leczenia (maści, żele, aerozole, tabletki i zastrzyki z leków), jak i sprawdzoną terapię światłem ekscymerowym z wykorzystaniem włoskiego urządzenia laserowego.

Przyczyny łuszczycy

Lekarze wymieniają kilka przyczyn rozwoju łuszczycy:

  • Predyspozycja genetyczna – naukowcy opisali szereg genów, których obecność predysponuje do wystąpienia choroby;
  • Wadliwe funkcjonowanie układu hormonalnego, odpornościowego i nerwowego;
  • Negatywne skutki niektórych czynników środowiskowych.

Istnieją również czynniki prowokujące, do których należą:

  • Przewlekłe choroby zakaźne (najczęściej wywoływane przez paciorkowce);
  • Nadużywanie alkoholu, przewlekły alkoholizm;
  • Warunki pogodowe (klimat suchy lub zimny);
  • Traumatyzacja skóry (zadrapania, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne);
  • Częsty stres emocjonalny;
  • Przyjmowanie niektórych leków (na przykład soli litu, blokerów adrenergicznych, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwmalarycznych);
  • Nagłe odstawienie ogólnoustrojowych leków hormonalnych.

Nie należy ufać mitom, że sucha skóra i nadmierna higiena mogą powodować łuszczycę – to absolutnie nieprawda!

Etapy łuszczycy

Obecnie lekarze wyróżniają 3 stadia choroby:

  • Postępujący - charakteryzuje się wzrostem liczby elementów wysypkowych, zrośnięciem grudek i pojawieniem się nowych elementów w uszkodzonych obszarach. Płytki są jasnoróżowe i pokryte łuskami. Szybkość podziału komórek w nowych zmianach wzrasta 10-krotnie;
  • Stacjonarne – nie obserwuje się żadnych świeżych elementów, blaszki mają stojąco-czerwony kolor, praktycznie nie obserwuje się łuszczenia, swędzenie prawie nie jest dokuczliwe;
  • Regresywny - osłabienie intensywności koloru wysypki, elementy wysypki są blade, nie pojawiają się nowe, nie ma złuszczania, nie obserwuje się żadnych subiektywnych objawów. Wokół blaszek tworzą się białe obwódki pseudoatroficzne, a pośrodku dużych blaszek pojawia się zdrowa skóra. W miejscu wysypki pozostają bezbarwne plamy.

W niektórych przypadkach pacjenci mają na skórze elementy znajdujące się jednocześnie na różnych etapach rozwoju.

Objawy choroby

Dermatowenerolog przede wszystkim zwraca uwagę na obecność triady łuszczycowej. Są to punktowe krwawienie, objawy błony końcowej i plamienie stearyną.

Podczas drapania płytek pojawia się „plamka stearynowa" - można zaobserwować wzmożone łuszczenie się, a powierzchnia grudek staje się podobna do rozdrobnionej kropli stearyny.

Po całkowitym usunięciu łusek można zobaczyć tak zwany film końcowy - na powierzchni pojawi się mokry, cienki i błyszczący film.

Punktowe krwawienie (objaw Auspitz) – widoczne na skórze po usunięciu łuski.

Dermatolodzy podkreślają również zjawisko Koebnera - pojawienie się wysypek łuszczycowych w miejscu urazu skóry (zadrapania, urazy).

Objawy łuszczycy zależą od jej rodzaju, ale istnieją pewne wspólne punkty:

  • Wysypki - zawsze występują w takiej czy innej formie;
  • Uczucie napięcia skóry w miejscu elementów łuszczycowych;
  • Swędzenie o różnym nasileniu.

Płytki w łuszczycy pojawiają się w różnych miejscach, ale są też obszary o typowej lokalizacji:

  • Skóra głowy (przy takim ułożeniu płytek mówimy o łuszczycy łojotokowej);
  • Kolana i łokcie;
  • fałdy skórne i powierzchnie zginaczy – łokcie, stawy kolanowe, pachwiny, okolice pach, pod piersią (ta lokalizacja pozwala mówić o łuszczycy odwrotnej);
  • lędźwiowy, krzyżowy;
  • Dłonie i stopy – odpowiednio przy łuszczycy dłoniowo-podeszwowej;
  • Łuszczyca paznokci – wżery na płytce paznokcia, krwotoki podpaznokciowe, oddzielenie paznokcia od łożyska (onycholiza).

Oprócz objawów skórnych łuszczyca powoduje również inne objawy. Na przykład w postaci artropatycznej będzie to ból stawów, ich obrzęk (najczęściej objawy te są zlokalizowane na stopach, dłoniach, stawach skokowych i kolanowych).

Rodzaje łuszczycy

Dermatolodzy wyróżniają kilka rodzajów chorób:

Wulgarny(płytka, zwykła) jest najczęstsza i stanowi 90% wszystkich przypadków łuszczycy. W przypadku tego typu choroby płaskie elementy zapalne (grudki) o czerwono-różowym kolorze wystają ponad powierzchnię skóry i mają wyraźne granice.

Mają tendencję do łączenia się i tworzą się płytki o różnej wielkości, pokryte srebrzystymi łuskami. Z wyglądu przypomina girlandę lub mapę geograficzną.

Elementy łuszczycowe występują głównie na skórze głowy, na powierzchni prostowników łokci i kolan, na skórze dolnej części pleców i kości krzyżowej, ale można je spotkać także w innych miejscach.

Łuszczycę łokciową traktuje się jako przypadek szczególny (na łokciu pojawia się trwała blaszka, a w przypadku urazu zaczyna się ona nasilać).

Wysiękowy– występuje częściej u pacjentów z chorobami endokrynologicznymi (otyłość, cukrzyca itp. ). W zmianach występuje wysięk, a także żółtawo-szare strupy.

w kształcie łzy– jak sama nazwa wskazuje, na skórze obserwuje się liczne grudki w postaci jaskrawoczerwonych kropelek, łuszczenie się i nacieki są niewielkie. Występuje głównie u dzieci i młodzieży po chorobach zakaźnych wywołanych paciorkowcami. W niektórych przypadkach łuszczyca kropelkowata przeradza się w łuszczycę zwykłą.

Łojotokoweróżni się lokalizacją - elementy znajdują się w fałdach za uchem i nosowo-wargowych, na klatce piersiowej, w okolicy międzyłopatkowej, na skórze głowy. Kolor łusek jest żółtawy, czasami rozprzestrzeniają się na skórę czoła i tworzy się „korona łuszczycowa".

Krostkowy– objawia się ograniczonymi (na dłoniach i podeszwach) lub rozległymi wysypkami, reprezentowanymi przez powierzchowne krosty.

Wśród typów krostkowych wyróżnia się także łuszczycę dłoniowo-podeszwową Barbera, w której krosty pokrywają podeszwy i dłonie. Charakteryzuje się silnym swędzeniem, zrastaniem się krost z tworzeniem się strupów. Choroba często atakuje również paznokcie.

Krosty występują także w uogólnionej łuszczycy Tsumbuscha. Ten typ choroby charakteryzuje się jasnym rumieniem (zaczerwienieniem) i pojawieniem się powierzchownych krost. W obszarach wysypki pojawia się pieczenie i bolesność. Zmiany szybko rosną, łączą się i obejmują większe obszary skóry. W przypadku łuszczycy typu Tsumbusha następuje odwarstwienie naskórka (górnej warstwy skóry) i tworzą się tzw. „jeziora ropne". Pacjenci odczuwają ogólne złe samopoczucie, dręczy ich gorączka, pieczenie i mrowienie w dotkniętych obszarach.

Erytrodermia łuszczycowa

Lekarze szczególnie skupiają się na tym typie łuszczycy, erytrodermii łuszczycowej. W tym przypadku patologiczny proces zapalny obejmuje całą lub prawie całą skórę. Staje się szorstka, napięta, pokryta łuszczącymi się elementami, a skóra staje się czerwona.

Wielu naszych pacjentów skarży się na gorączkę wzrastającą do poziomu podgorączkowego i złe samopoczucie. Występuje wzrost obwodowych węzłów chłonnych. Erytrodermia może rozwinąć się na skutek niewłaściwego leczenia łuszczycy (kąpiel, zbyt intensywne opalanie, wysokie stężenie maści leczniczych itp. ). W innych przypadkach proces ten rozwija się u zdrowych osób, jeśli łuszczyca dopiero się rozpoczęła i szybko postępuje.

Jeśli erytrodermia łuszczycowa utrzymuje się przez długi czas, u pacjentów może wystąpić uszkodzenie paznokci i wypadanie włosów.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Ta patologia nazywana jest również łuszczycą artropatyczną. Uszkodzenia stawów mogą rozwijać się równolegle z wysypką, a w niektórych przypadkach zaczynają się nawet wcześniej i są zwiastunem łuszczycy.

Zajęte są głównie małe stawy stóp i dłoni, ale czasami w proces zapalny zaangażowane są także stawy nadgarstkowe i skokowe. Pacjenci niepokoją się bólem stawów, obrzękiem, deformacją i ograniczoną mobilnością.

Diagnostyka

Głównym zadaniem diagnostyki jest określenie odsetka zmian skórnych na całym ciele. Jest to konieczne, aby ocenić skuteczność leczenia u konkretnego pacjenta.

Istnieje opinia, że aby postawić diagnozę, należy przejść dużą liczbę badań. Jednak w większości przypadków tak nie jest i wystarczy dokładne zbadanie wysypki przez dermatologa-wenerologa. Łuszczyca ma charakterystyczne objawy, więc diagnostyka wizualna nie jest trudna.

W typowych przypadkach jest to triada łuszczycowa: punktowe krwawienie, objawy błony końcowej i plamy stearynowe. Bardzo często pacjentom przeszkadza swędzenie o różnym nasileniu. Ważna jest również obecność łuszczycy u krewnych.

Istnieją jednak objawy skórne, które należy różnicować podczas diagnozowania choroby. Na przykład w przypadku kiły grudkowej obserwuje się podobny obraz. W takim przypadku lekarz przeprowadzi diagnostykę różnicową, w tym badania serologiczne.

Łuszczyca skóry głowy jest czasami mylona z łojotokowym zapaleniem skóry. W przypadku łuszczycy lekarz stwierdza, że na skórze znajduje się grudka - czyli zagęszczenie wznoszące się ponad poziom skóry i pokryte łuskami.

W artropatycznej postaci łuszczycy (kiedy nie występują wysypki skórne) dermatolog będzie musiał upewnić się, że jest to łuszczyca, a nie reumatoidalne zapalenie wielostawowe.

Często łuszczyca występuje razem z innymi chorobami, wtedy lekarze mówią o chorobach współistniejących. Na przykład łuszczycę można łączyć z chorobą niedokrwienną serca, cukrzycą, depresją lub patologiami żołądkowo-jelitowymi.

Jeśli dermatolog zdiagnozuje łuszczycę, z pewnością skieruje pacjenta na konsultację do gastroenterologa, kardiologa, reumatologa i endokrynologa. I ci specjaliści zalecą obszerne badanie (dla każdej choroby istnieje standardowa lista badań, w szczególności badań krwi).

Bazę diagnostyczną nowoczesnej kliniki reprezentują najnowocześniejsze urządzenia i urządzenia. Umożliwi to poddanie się kompleksowemu badaniu pod kątem różnych chorób.

Badania laboratoryjne przeprowadzane są przy użyciu nowoczesnych analizatorów biochemicznych i hematologicznych. Lekarze zajmujący się diagnostyką ultradźwiękową badają pacjentów przy użyciu zaawansowanych aparatów USG.

Na oddziale radiologii, wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, można poddać się zabiegom radiografii i mammografii. W klinice można również wykonać badanie rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową dowolnego narządu.

Lekarze oddziału diagnostyki funkcjonalnej mają możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań: EKG, EEG, echoencefalografii, codziennego monitorowania EKG, codziennego monitorowania ciśnienia krwi, określenia funkcji oddychania zewnętrznego i innych ważnych wskaźników.

Najszersza oferta badań diagnostycznych prezentowana w naszej klinice pozwala lekarzom na identyfikację chorób na niemal każdym etapie rozwoju.

Leczenie

Głównym celem leczenia jest opanowanie choroby i doprowadzenie do remisji (osłabienia lub ustąpienia objawów). W leczeniu łuszczycy lekarze stosują jednocześnie kilka kierunków: leki (maści i inne postacie dawkowania do użytku zewnętrznego, a także tabletki do terapii ogólnoustrojowej) i fototerapię światłem ekscymerowym.

Do środków zewnętrznych zalicza się kremy, maści, żele, emulsje i spraye zawierające leki hormonalne. Glikokortykosteroidy tłumią układ odpornościowy i łagodzą stany zapalne. Są one prezentowane w wielu postaciach dawkowania; w każdym konkretnym przypadku lekarz wybierze dla Ciebie indywidualny schemat leczenia.

Aby zmniejszyć swędzenie i suchość skóry, stosuje się środki nawilżające i emolienty.

Aby złagodzić objawy łuszczycy na skórze głowy, zaleca się stosowanie specjalnych szamponów.

W leczeniu miejscowym przepisywany jest także kalcypotriol (analog witaminy D).

W terapii systemowej lekarze przepisują leki immunosupresyjne. Leki te są często podawane w małych dawkach (raz w tygodniu) w celu leczenia trudnych do leczenia powszechnych typów łuszczycy. Podobne schematy stosuje się u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Podawanie odbywa się doustnie, dożylnie, domięśniowo lub podskórnie.

Lekarze przepisują także retinoidy (leki o właściwościach biologicznych podobnych do witaminy A).

Glikokortykosteroidy ogólnoustrojowe stosuje się bardzo rzadko i tylko w szczególnie trudnych przypadkach.

W miarę wygaśnięcia tego procesu częstotliwość stosowania czynników zewnętrznych i leków doustnych zmienia się i maleje.

Należy pamiętać, że niektóre leki mają negatywny wpływ na rozwój płodu (na przykład selektywne leki immunosupresyjne), dlatego są przeciwwskazane u kobiet w ciąży.

Żadne alternatywne leczenie nie prowadzi do pozytywnych rezultatów. Nie należy eksperymentować i powierzać swoje zdrowie tradycyjnym uzdrowicielom i metodom o niesprawdzonej skuteczności.

Nasi lekarze apelują, aby nie samoleczyć i nie przerywać (przepisywać) sobie różnych leków, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację i spowodować nasilenie wysypki!

Leczenie łuszczycy za pomocą urządzenia laserowego 

Centrum Dermatowenerologii oferuje Państwu skuteczną metodę leczenia choroby za pomocą systemu lasera ekscymerowego. Jest to główna fizjoterapeutyczna metoda leczenia łuszczycy i niektórych innych chorób skóry o udowodnionej skuteczności.

Lampa ekscymerowa działa na związkach ksenonowo-chlorowych i emituje światło w zakresie UV. Tylko promienie o określonej długości przenikają przez skórę i łagodzą stany zapalne skóry. Grubość płytek zmniejsza się.

Promienie oddziałują jedynie na „chore" komórki, nie wpływając na zdrową skórę. Terapia ta zmniejsza populację limfocytów T w obszarach skóry pokrytych blaszkami. W ten sposób osiąga się stabilną remisję, a w wielu przypadkach leczenie światłem ekscymerowym umożliwia odstawienie leków hormonalnych.

Ta metoda pozwala zapomnieć o udręce, jaką sezonowe zaostrzenie przynosi pacjentom z łuszczycą.

Dermatolog w pierwszej kolejności identyfikuje wskazania i przeciwwskazania do zabiegu fototerapii monochromatycznym światłem ekscymerowym.

Wskazania obejmują:

  • Łuszczyca;
  • bielactwo nabyte;
  • Atopowe zapalenie skóry;
  • Niejednolite łysienie (łysienie);
  • Zmiana koloru blizn;
  • Wyprysk.

Przeciwwskazań do zabiegu jest bardzo niewiele, są to m. in. :

  • Ciąża;
  • Choroby onkologiczne;
  • Ciężki stan ogólny.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na leczenie systemowe 

Dermatowenerolodzy zauważają szereg niezaprzeczalnych zalet leczenia światłem ekscymerowym:

  • Efekt jest lokalny, tylko na blaszkach łuszczycowych, promienie nie wpływają na całe ciało;
  • W łagodnych przypadkach wystarczy przepisać wyłącznie fototerapię i fotouczulacze, aby uzyskać stabilną remisję;
  • Przepisywany pacjentom w każdym wieku (od 3 lat);
  • Leczenie systemem laserowym nie wymaga pobytu w szpitalu, łatwo wpisuje się w każdy harmonogram pracy;
  • Skuteczny w przypadku różnych postaci łuszczycy;
  • Minimalne ograniczenia.

Jak przebiega zabieg leczniczy?

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi dla Ciebie badanie, podczas którego określi fototyp Twojej skóry oraz ustali minimalną dawkę promieniowania ultrafioletowego.

Następnego dnia przychodzisz na wizytę, na której lekarz ustala najbardziej odpowiedni wynik badania. Oznacza to, że lekarz indywidualnie dobierze moc promieniowania, która jest odpowiednia specjalnie dla Twojej skóry.

Podczas leczenia nie ma żadnych ograniczeń; zaleca się jedynie ograniczenie pikantnych i tłustych potraw oraz picie dużej ilości płynów.

Efekt fototerapii pojawia się już po kilku zabiegach, a do stabilnej remisji potrzeba około 5-10 zabiegów (w niektórych przypadkach 15).

Czas trwania jednego zabiegu wynosi od 10-20 minut, zależy to od obszaru poddawanego zabiegowi i liczby dotkniętych obszarów.

Pomoc psychologiczna

Zawsze zachęcamy, aby pamiętać, że łuszczyca nie jest zaraźliwa! A jednak pacjenci często martwią się nie tyle dyskomfortem związanym z obecnością wysypek, ile reakcją innych. Jest to szczególnie bolesne dla kobiet i dzieci.

Dzieci mogą zachowywać się okrutnie w stosunku do chorego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiednim czasie zalecić leczenie, w tym konsultację z psychologiem, a nawet psychoterapeutą.

Korzyści z leczenia łuszczycy w klinice

Pacjenci decydują się na leczenie łuszczycy z wielu powodów:

  • Doświadczeni, wykwalifikowani dermatolodzy i kosmetolodzy;
  • Jednoczesna eliminacja problemów dermatologicznych i kosmetycznych;
  • Innowacyjne metody leczenia, w szczególności z wykorzystaniem systemu laserowego;
  • Najnowocześniejsze metody diagnostyczne;
  • Możliwość konsultacji z lekarzami różnych specjalności.

Jeśli niepokoją Cię płytki nazębne, swędzenie i łuszczenie się skóry, skontaktuj się z kliniką. Zawsze możesz uzyskać wykwalifikowaną opiekę medyczną.

Zapobieganie łuszczycy

Głównym zadaniem dermatowenerologów jest zapobieganie zaostrzeniu łuszczycy. W tym celu zalecają środki zapobiegawcze:

  • Zapobieganie stresowi;
  • Zapobieganie przeziębieniom;
  • Kontrola ognisk przewlekłej infekcji;
  • Odmowa noszenia szorstkiej, obcisłej odzieży, która rani skórę.

Dzięki profilaktyce i szybkiemu leczeniu łuszczycy lekarze są w stanie szybko zmniejszyć nasilenie choroby i osiągnąć ustąpienie wielu objawów choroby.

Co się stanie, jeśli choroba nie będzie leczona?

Nieleczona wysypka będzie się rozprzestrzeniać i wypełniać coraz większą powierzchnię skóry. Możliwe jest przejście do typu erytrodermicznego, który jest znacznie trudniejszy w leczeniu.